Małe mieszkanie – duży problem

Projektowanie wnętrz nie należy do najłatwiejszych czynności, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z niewielkimi pomieszczeniami, które niestety nakładają na nas rozmaite ograniczenia, których nie należy bagatelizować, gdyż w ostateczności odbije się to na efekcie końcowym. Można zatem zaprojektować ładne, przytulne mieszkanie, nawet jeżeli jest ono małe? Oczywiście, że tak! Wystarczy zapamiętać tylko kilka podstawowych zasad.

Jasne, delikatne kolory

Ciemne brązy, purpury i granaty? Na pewno nie w przypadku małego mieszkania. Pamiętajmy, że poszczególne barwy wpływają na nasz sposób postrzegania, dlatego też decydując się na takie przytłaczające barwy sprawimy, że nasze pomieszczenie wizualnie się pomniejszy, a z pewnością nie o to nam chodzi. Powinniśmy raczej wybierać spośród delikatniejszych barw, chociażby popularnych w tym sezonie pastelowych odcieni, które wprowadzą do pomieszczenia uczucie lekkości. Jeżeli zależy nam na odważniejszych akcentach, to powinniśmy pomyśleć o kolorowych narzutach na meble, bądź wzorzystych poduszkach.

Brak labiryntu

Każdy zapewne chciałby mieć wydzielone swoje strefy, z których jedna będzie przeznaczona na pracę, inna na relaks, a jeszcze inna na gry i zabawy, a to wszystko w jednym salonie. I oczywiście da się to zrobić, jednak w naprawdę dużym pomieszczeniu. Dla małych pokoi takie wydzielanie może okazać się zgubne, gdyż wizualnie pomniejszamy jeszcze bardziej naszą przestrzeń. Wprowadzanie dodatkowych elementów, które by miały pełnić funkcję „ściany” sprawia, że możemy poczuć się jak w labiryncie, w którym trudno będzie się nam poruszać. Właściciele małych mieszkań powinni dążyć do tego, aby stworzyć jak najwięcej wolnych przestrzeni.

A może by tak jeszcze jedna ozdóbka?

Jeżeli chcemy mieć przestrzeń, która wizualnie będzie optymalnie duża, musimy zrezygnować z nadmiaru ozdób, jakie będziemy stawiać na meblach. Bardzo łatwo jest przesadzić ze zbytecznymi bibelotami, które zamiast pełnić funkcję estetyczną, sprawią, że nasze pomieszczenie szybko zacznie wyglądać jak składzik. Jeżeli zależy nam na optycznym powiększeniu, na przykład salonu, to powinniśmy z tego zrezygnować.

Projektowanie wnętrz, to jak widać, nie lada wyczyn, zwłaszcza gdy jest mowa o małym mieszkaniu. Aby uniknąć niepożądanego efektu przytłoczenia, z wyjątkiem wymienionych powyżej porad, należy pamiętać jeszcze o delikatnych meblach i odsłoniętych oknach. Nietoporne kanapy, czy też krzesła sprawią, że każdy pokój będzie sprawiał wrażenie „delikatnego”, zaś światło docierające z odsłoniętych okien, na których jest tylko firanka, podkreśli finalny efekt końcowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *