Bojler – jaki zawór bezpieczeństwa dobrać?

Zawór bezpieczeństwa, jak sama jego nazwa na to wskazuje, potrzebny jest po to, aby zagwarantować nam nie tylko bezpieczeństwo, ale i uchronić instalację od niepotrzebnych uszkodzeń, które mogą być wynikiem nieoczekiwanych skoków ciśnienia. Jak zatem działają zawory bezpieczeństwa? W razie, gdy wysokość ciśnienia przekroczy wcześniej ustaloną granicę, zawory samoistnie się otwierają. W ten właśnie sposób regulują one całą instalację i ją stabilizują. Od czego zatem zależy dobór odpowiedniego zaworu bezpieczeństwa do bojlera?

Wypełnienie bojlera

W sklepach możemy odnaleźć bardzo dużo zaworów bezpieczeństwa, które różnią się miedzy sobą wielkością, materiałem, z którego są wykonane, oraz rodzajem wewnętrznej konstrukcji. Aby wybrać ten jeden, najbardziej odpowiedni, musimy wiedzieć co dokładnie znajduje się w naszym bojlerze. Jaki jest wewnątrz niego rodzaj płynu, gazu, czy też pary wodnej. Posiadając taką wiedzę z łatwością wybierzemy odpowiedni materiał, z którego wykonany będzie musiał być nasz zawór bezpieczeństwa. Dzięki temu nie ulegnie on szybko nieuniknionej korozji.

Przepustowość i ilość płynu

Wybierane przez nas zawory bezpieczeństwa do bojlera muszą być odpowiedniej wielkości. Nie mogą być one za małe, gdyż nie spełnią swojej funkcji, oraz za duże, ponieważ przy wzroście ciśnienia mogą one gwałtownie drgać, przez co uszkodzą instalację. Co zatem należy wziąć pod uwagę, aby się nie pomylić? Przede wszystkim przepustowość instalacji i ilość płynu, który przez nią przepływa. Dopiero znając te wyniki możemy trafnie ocenić odpowiednią wielkość zaworu. Jeżeli nie potrafimy sami tego zrobić, warto w takim wypadku poprosić o radę specjalistę.

Powyżej podaliśmy dwa najważniejsze czynniki, na które należy zwracać uwagę podczas zakupowania zaworów bezpieczeństwa. Są one bardzo istotne, gdyż jak niejednokrotnie wspomnieliśmy, są one w stanie zagwarantować nam w miarę stabilne ciśnienie w instalacji, które nie przekroczy ustalonych norm. Co zatem wpływa na to, że ciśnienie w bojlerze może się nieoczekiwanie zwiększyć? Powodów może być wiele, jednym z nich mogą być nieoczekiwane skoki przepływu wodny, a także awaria całej instalacji. Należy pamiętać, że grozi to zarówno starszym urządzeniom, jak i tym najnowszym. Dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie bojlera. W razie jakichś niepokojących sygnałów należy wezwać specjalistę i samemu się tym nie zajmować.

Dożo bojlerów, które można nabyć w sklepach, ma również dołączane zawory bezpieczeństwa. Jednak i na nie trzeba zwracać uwagę. Jeżeli zauważysz, że obijają one instalację, bądź też kapie z nich woda, należałoby rozważyć ich wymianę.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą: http://zawory-bezpieczenstwa.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *